Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır
Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır
Ceramorium Özel Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Gülüş Tasarımı

gülüş tasarımıGülüş Tasarımı; doğal, sağlıklı ve çekici bir gülümseme için diş hekimliğinin ve sanatın birleştirilerek estetik ve fonksiyon gereksinimlerinizi karşılayacak şekilde size en ideal gülüşün tasarlanması için yapılan çalışmalardan oluşmaktadır.

Modern diş hekimliğinin gelişmesiyle, kullanılan yeni teknik materyaller sayesinde hastaların bir çok estetik beklentileri karşılanmaktadır. Bugün estetik diş hekimliğinin bize sunduğu bu tedavi yöntemiyle sayısız hasta daha güzel dişlere kolayca kavuşmaktadır. Gülüş Tasarımı uygulamasından sonra hastalar yüz simetrisine uygun bir diş yapısına kavuşmuş olurlar. Tabi uygulama esnasında yeni diş yapısını hasta kendisi de belirleyebilmektedir.

Bu tedavi sonrasında ağızlarındaki kötü görünümden dolayı özgüven eksikliği yaşayan hastaların özgüvenlerini geri kazandıkları da gözlenmiştir. Tedavi sonrasında yeni görüntüsüyle kendisiyle daha barışık olan hastaların sayısının bir hayli fazla olduğu gözlenmektedir.

Gülüş Tasarımı Tedavisi Detayları

Gülüş Tasarımı, ayrıca estetik gülüşün düzenlendiği herhangi bir tedavinin başarısında etki eden başka bir faktörde, detayların dikkatle uygulanmasıdır.

Göz bebeklerinden geçen çizgi, çiğneme düzlemi, dediğimiz dişlerin ucunda geçen hayali düzleme paralel olmalıdır.

Güldüğümüz zaman ağzımızda ilk dikkatimizi çeken dişler ön iki dişimizdir. Bu iki diş yüzümüzü ortadan ikiye ayıran orta hat çizgisine göre simetrik ve aksları paralel olmalıdır.

Güldüğümüzde ön dişlerin kesici uçlarını birleştiren çizgi güldüğümüz zaman alt dudağın kavsi ile aynı olmalıdır.

Güldüğümüz zaman görülen diş eti üst dudağın kavsiyle paralel olmalı, aynı zamanda belirli bir oranda görülüp, bütün dişlerde aynı seviye sağlanmalı.

Gülüş tasarımı ile mükemmel bir gülüşe sahip olabilirsiniz!

Karanlık alan oluşmamalı. Güldüğümüzde arka dişlerimizde belirli bir oranda görülmeli. Eğer görülmez ise dudak köşelerinde estetiği bozacak karanlık alanlar oluşur.

Ön dişlerde, dişlerin kron boyu (ağızda görülen kısmı) genişliğe göre daha büyük olmalı, ayrıca aralarında altın oran sağlanmalı.

Diş rengi belkide gülüş tasarımında en önemli detayı oluşturmaktadır. Dişlerimiz hiçbir zaman tek renk olmaz. Mutlaka birden fazla renkte ve şeffaf gölgeler yapılmalıdır.

Gülüş tasarımı gülüşümüze neler katar?

Gülüş Tasarımı genelde diş görünüşünden memnun olmayan kişilerin görsel olarak daha güzel görünmek adına yaptırmak için başvukları bir tedavi şeklidir. Gülüş Tasarımı tedavisi sadce dişlere uygulanan bir işlem değildir. Şikayetler çoğu zaman dişlerin görünüşlerinden olsa da, dişetleri de gülüşün görselliğini büyük ölçüde etkileyen bir faktördür. Çekik diş etleri, diş arasına giren diş etleri ve solgun renkli diş etleri de hastaların şikayetçi olduğ konular arasındadır. Estetik diş hekimliğinde İnsan yüzü bir bütün olarak düşünüldüğünde diş ve dişeti görüntüsünün yüzü nasıl değiştirdiği baz alınarak tedavi uygulanmaktadır.

Başarılı bir Gülüş Tasarımı tedavisinden sonra dişlerin birbiri arasındaki boşluklar eşitlenir, dişler uzunluk olarak birbirleriyle orantılı boyutlara getirilir. Üst ve alt çenedeki dişlerin birbiriyle bağlantıları düzenlenir ve simetrik bir hale getirilir. Diş rengi temiz ve parlak bir hal alır. Dişetleri ağız simetrisini tamamlayan bir parça olarak düşünülür ve o şekilde düzenleme gerektiriyorsa düzenlenir. Dişeti rengi normal hale getirilir. Bu uygulama detaylarından sonra gülüş yüz ile uyumlu ve simetri almış bir hale getirilir.

Gülüş tasarımı yapılırken neler yapılmaktadır?

Porselen laminate veneerler dişlerin sadece ön yüzlerinden mine seviyesinde mimimum madde kaldırarak labaratuarda hazırlanıp ikinci seansta diş üzerine yapıştırılan ince porselen yaprakçıklardır.

Mine üzerinde yapışma kapasiteleri çok yüksektir bu nedenle uzun ömürlü restorasyonlardır. Bununla birlikte özellikle sert gıdaları koparma hareketinden kaçınılması önerilir.

Laminate veneer prosedürü aşağıdaki aşamalarla gerçekleştirilir. İlk randevunuzda size uygun dizayn mock up çalışması ile 3 boyutlu olarak dişler üzerinde belirlenir. Bu çalışma hekim, hasta ve laboratuar teknisyeni için belirleyici bir şablon oluşturması açısından oldukça önemlidir.

İkinci randevuda laboratuarda hazırlanan mum çalışmasının dişler üzerinde provası yapılır, gerekli düzenlemeler yapılır. Lokal anestezi ile veneer hazırlığı için gerekli miktarda diş minesinden aşındırma yapılıp diş preparasyonu tamamlanır. Daha sonra ölçüler alınarak geçici plastik veneerler dişler üzerine geçici olarak yapıştırılır.

Gülüş tasarımı ile ilgili bilinmesi gerekenler

Bugün diş hekimliği, estetik diş hekimliği’nin gelişmesiyle, hastaların en çok yakındığı güzel gülüşe kavuşmak artık çok daha kolay ve zahmetsiz. Güzel gülüş denilince aklımıza gelen diş,diş eti uyumu,dişler arasında ki altın oran, dişlerin sıralanışı ve renkleri, dudakları ile uyumludur.

Gülüş tasarımı yapılacakken dikkat edilecek detaylar

  • Yaş
  • Cinsiyet
  • Yüz Hattı
  • Dudak Yapısı
  • Dişlerin sıralanışı ve simetrisi
  • Gülüş ifadesini belirleyen kriterlerdir.

Blog

Blog sayfamıza göz attınız mı?

Back Side

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili bilgileri bulabileceğiniz blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla
×

Ceramorium Özel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

× Randevu Almak İster misiniz?