Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır
Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır
Ceramorium Özel Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Diş Beyazlatma Nedir?

diş beyazlatmaDiş beyazlatma dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemidir. Hastanın dişinin doğal renginden memnun olmaması durumunda da yapılan estetik bir işlemdir aynı zamanda. Renklenmelerin bir çok sebebi olabilir. En yaygın olanları; yaşlılık, dişleri boyayan maddelerin (kahve, çay, kola, sigara vb.) tüketimi, travmalardır. Dişlerin oluşumu boyunca kullanılan antibiyotik veya aşırı flor tüketimi de dişlerde renklenmelere yol açabilir. Bütün bu sebeplerden herhangi birin nedeni ile yapılması uygun görülen diş beyazlatma işlemi, hastaya özel olarak yapılan kaşıklarla, evde yapılabileceği gibi hekim kontrolünde ofiste de yapılabilir. Diş beyazlatma öncesinde ağız muayenesi yapılmalı,diş taşı temizliği ve polisaj işlemi yapılmalı,varsa çürük dişler tedavi edilmelidir.Aksi durumda kullanılan beyazlatıcı ajanlar çürük dişte hassasiyet oluşturur. Diş Beyazlatma acısız ve ağrısız bir işlemdir. Beyazlatmanın 2 tipinden bahsedelim;

Ev tipi diş beyazlatma

Hekim tarafından önerilen diş beyazlatma tedavisinin hasta tarafından evde uygulanmasıyla olur. Hastasından ölçü alan hekim, hastaya özel, dişlerin üzerini kaplayan şeffaf plastikten kaşığı beyazlatma ajanıyla birlikte hastasına verir. Beyazlatma ajanlarının etkinliği yaklaşık 8 saat sürdüğünden hastadan yatarken kullanması ve sabah çıkarması istenir. Hasta dişlerini fırçaladıktan sonra jeli kaşığa sürerek ağzına uygular. Jel plaktan taşmayacak kadar plağın dudağa bakan yüzeyinin içine uygulanır. Yaklaşık 6-7 gün kullanılır.

Ofis tipi diş beyazlatma

Klinikte diş hekimi tarafından uygulanır, hastanın diş taşı temizliği ve polisaj yapıldıktan sonra hekim hastanın diş etlerini koruyucu malzemeyle izole ettikten sonra beyazlatıcı jeli dişe uygular. Burada iki tip beyazlatma yapılabilir, kimyasal olarak aktive olan ve ışık kaynağıyla aktive olan.Işık kaynağıyla ( Lazer ile) aktive oluyorsa ışık kaynağı dişler üzerine tutulur. Üretici firmanın talimatları doğrultusunda belirli periyotlarla bu işlem tekrarlanır.

Dikkat edilecek hususlar

  • Diş beyazlatma sonrasında birkaç gün hasta sigara, kahve,çay, kola, kırmızı şarap, bitki çayları, yeşil salata gibi boyar maddelerden ve limonata, portakal suyu,kola gibi asitli içeceklerden uzak durmalıdır.
  • Beyazlatma esnasında veya sonrasında hassasiyet oluşabilir ancak bu kalıcı değildir ve bir süre sonra geçecektir. Bu nedenle ılık beslenilmelidir.

Blog

Blog sayfamıza göz attınız mı?

Back Side

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili bilgileri bulabileceğiniz blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla
×

Ceramorium Özel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

× Randevu Almak İster misiniz?