Bruksizm Tedavisi

Bruksizm Tedavisi
Bruksizm Tedavisi
Ceramorium Özel Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Bruksizm Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Bruksizm tedavisi sürecinde yetişkinlerde kullanılan gece plağı (ısırma plağı)

Bruksizm genellikle uyku esnasında alt dişlerin işlevsel olmayan bir şekilde üst dişlere sürtünmesi ve dişlerin sıkılması durumudur. Halk arasında diş gıcırdatma olarak tanımlanan bruksizm, tedavi edilmediği durumlarda, baş ağrısı, dişlerde aşınma, kırık, sallanma, ağrı, hassasiyet ve eklem hasarı oluşabilir. Bruksizm tedavisi sürecinde yetişkinler için gece plağı digger adı ile ısırma plağı önerilir. Gece uyurken kullanılan ısırma plağı ile ile dişlerin korunması için önlem alınır. Esas tedavi ise bireyin stress faktöründen uzaklaşmasıdır. Bruksizm, yani dişleri sıkma ve diş gıcırdatma ruhsal kökenli fiziksel rahatsızlıklar grubuna girer. Anksiyete, gerginlik, stress, hayal kırıklığı, kızgınlık, pişmanlık, kıskançlık, obsesyon gibi sebeplerle birey diş sıkıp gıcırdatabilir.

Normal çiğneme kuvveti 27 kg’dır. Dişler sıkıldığında uygulanan ısırma kuvveti 400 kg’a kadar çıkabilmektedir. Dolayısıyla dişlerimizi sıktığımızda çene kası ve eklemini gece boyunca ne kadar zorladığımızı daha iyi anlayabiliriz.

Bruksizm tedavisinde ayrıca sert akrilikten yapılan oklizal splintler yardımıyla kas spazmları giderilir, eklem ve kas sisteminin rahatlaması sağlanır. Stres kaynaklı bruksizm de kas gevşetici ilaçlar ve psikolojik tedaviye de ihtiyaç duyulur. Diş yapısından kaynaklı bruksizmde ise yanlış yapılmış dental işlemler düzeltilerek diş sıkma ortadan kaldırılabilir. Diş sıkma ve gıcırdatma neticesinde ileri derecede çene deformasyonu oluşmuşsa cerrahi tedavi gerekebilir.

 

Blog

Blog sayfamıza göz attınız mı?

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili bilgileri bulabileceğiniz blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla
×

Ceramorium Özel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

× Randevu Almak İster misiniz?