Çocuklarda İlk Diş Çıkarma

Çocuklarda İlk Diş Çıkarma

Çocuklarda İlk Diş Çıkarma

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Çocuklarda İlk Diş Çıkarma

 

Diş çıkarma nedir ve ne zaman başlar?

Dişin ağız içinde görünür hale gelmesi olarak adlandırılan dişlenme (diş çıkarma) ortalama 6. ayda başlayıp 2,5 yaşına kadar devam etmektedir. Bebeklerde dişler genel olarak genetik düzene uyarak çıkar. Dişlenme yaşı ebeveynin ilk diş çıkardığı yaşa bağlı olarak daha erken ya da geç olabilmektedir. Hatta bazı bebekler dişli doğabilmektedir.

bebeklerde diş çıkarma

Diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Diş çıkarma belirtileri ve şiddeti bebekten bebeğe değişmektedir. Bazı bebekler bu süreci hafif atlatırken bazılarında bu süreç adı gibi dişli olup, hem anneyi hem de miniğini zorlayabilmektedir.

Bunlar:

 • Tükürük (salya) üretiminin artması
 • Ağrı ve huzursuzluk
 • Dişetinde kızarıklık ve şişlik
 • Yanak ve Çene bölgesinde kızarıklık
 • Isırma
 • Uykusuzluk
 • İştahsızlık
 • Kulak çekiştirme , yanak kaşıma
 • Diş çıkarma ile ilgili olduğu henüz ispatlanmamış belirtiler
 • Ateş
 • İshal
 • Vücutta cilt döküntüsü

Bazı anneler çocuklarının diş çıkarma sürecinde ishali ve hafif ateşinin olduğunu belirtirler. Bu semptomların diş sürmesiyle ilişkisi henüz kanıtlanmadığından, bebeğinizin ateşi 38C derece ve üstündeyse ve/veya ishali varsa, beraberinde diş de çıkartıyor olsa doktorunuza danışın. İshal, ateş gibi belirtiler dişlenme ile aynı anda başlamış farklı bir hastalığın belirtileri olabilir.

Anneler bebeği diş çıkarırken neler yapabilir?

Dişetine hafif basınç uygulama: Dişetine temiz ve soğuk bezle masaj yapılabilir.

Diş kaşıyıcı kullanımı: Plastik ve boya içermeyen (BPA free) diş kaşıyıcılarını, buzdolabında bir süre beklettikten sonra bebeğinize vererek dişetlerini kaşımasını sağlayabilirsiniz. Kaşıyıcının buzlukta bekletilmemesine dikkat edilmeli. Aksi takdirde bebeğinizin dil, yanak, dudağına yapışabilir.

Soğuk gıdaların verilmesi: İştahsızlık görülen bebeğinize soğuk meyve püreleri ve su vererek hem ağrısını hafifletmiş olacaksınız hem de besin ve su kaybının önüne geçebileceksiniz.

Ağrıyı azaltacak ilaçların kullanımı: Parasetamolveya ibuprofen içeren şuruplar ağrının azaltılmasında faydalı olabilirler. Ancak diş çıkarırken çok ilaç kullanmamak daha uygundur. Çünkü altta yatan başka bir hastalığın oluşturduğu ateşi düşürebileceğinden sizi ve doktorunuzu o hastalıktan habersiz bırakabilir.

Tüm bunlara rağmen bebeğinizin sıkıntısı geçmiyorsa mutlaka pedodontistinize (çocuk diş hekimi) danışarak; anestezik madde içeren diş jellerini kullanabilirsiniz. Ancak bu pomatların düzensiz ve sıkça kullanımının bebeğinizin çeşitli organları ve özellikle karaciğeri üzerine olumsuz etkileri olabileceği unutulmamalıdır.

İlk diş muayenesi ne zaman yapılmalı?

Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği ve Amerikan Pediatri Birliği ilk süt dişinin sürmesi ile birlikte en geç 1 yaşından itibaren bir diş hekimi muayenesinin gerekli olduğunu belirtmektedirler.

Bebeğimin dişlerini ne zaman fırçalamaya başlamalıyım?

İlk süt dişinin sürmesi ile birlikte (ortalama 6. ay) bebeğinizin diş ve diş etleri parmağınıza doladığınız temiz bir tülbent, gazlı bez, piyasada satılan özel temizleme mendilleri veya parmak fırçaları ile yapılmalıdır.

Bir yaşından itibaren gazlı bez veya tülbent ile temizlemeyi bırakıp yaşına uygun diş fırçası ile macunsuz olarak ya da Fluorid içermeyen diş macunu ile diş ve diş etlerini temizleyebilirsiniz.

Hangi macun ne zaman kullanılmalı ?

1-3 yaş arası macunsuz veya Fluoridsiz diş macunu

3-6 yaş arası düşük doz (500 ppm) Fluorid içeren diş macunu ile fırçalama yapılmalı.

Çocuklarda İlk Diş Çıkarma | Ceramorium Özel Diş Polikinliği

Yazıyı Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
logo

Güncel Yazılar

ceramorium Diş

Bizi Tercih İçin teşekkür ederiz...

Uzman Kadro

Her biri kendi braşında uzman ekibimizle hizmet etmekteyiz.

Online Randevu

Yeni Randevu Sistemimizle Beklemeye Son.

Merkezi Ulaşım

Toplu taşıma yakın konumuyla sorunsuz ulaşım.

Engelli çözümü

Engelsiz çözümlerimizle kolayca bize Ulaşabilirsiniz.

×

Ceramorium Özel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

× Randevu Almak İster misiniz?